Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český Brod

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Petr Vomáčka

A co klonování? Ve většině sci-fi filmů je svět a soužití s technikou a až moc idealizovaný. Může dojít k zániku světa, protože budeme mít roboty, kteří mohou zotročit svět, nebo nějaký šílený vědec vynalezne osivo, které roste ve všech podmínkách. Není to ale tak černobílé, jak nám to mnohdy předkládají filmoví tvůrci. Mezi pokrokem a ochranou životního prostředí je jen velmi tenká hranice, na které závisí naše lidstvo. Představte si takovou genetiku...

16.11.2011 v 11:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 108 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Tereza Šídlová

Škola – podpora, nebo peklo? Měla jsem si vybrat jedno z daných témat. Nemohu si pomoci, ale zdá se mi, že jednotlivá témata spolu minimálně úzce souvisí. Pokusím se tedy věnovat tématu, zda nás škola podporuje v tom, v čem jsme dobří, či ne.

2.11.2011 v 11:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 200 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Tereza Branyšová

Státní maturita. Asi každý student střední školy již ví, co tato maturita obnáší, a troufám si říci, že většina je nespokojena. Já jsem například naprosto proti státním maturitám. První velký nedomyšlený omyl je to, že maturanti roku 2011 byli čtyři roky připravováni na „starý“ způsob maturity a najednou, když se stali maturitním ročníkem, všechno se změnilo. Najednou je čekala maturita, na kterou nebyli tak úplně připraveni. Ačkoli na středních odborných učilištích na tom museli být ještě hůř a výsledky tomu také odpovídají. Pro studenty z gymnázií byla tato maturita jednoduchá, ale na odborném učilišti to pro ně muselo být mnohem horší. Co si budeme nalhávat, úroveň vzdělání studentů gymnázia a studentů odborného učiliště se poměrně dost liší. Právě proto jsem toho názoru, že by neměly být stejné maturity na všech školách. Další mínus státních maturit je hodně nesmyslného papírování a především nedomyšlenost. Jestli chtěli zavést státní maturitu, měli to udělat pro studenty, kteří šli roku 2011 do prváku na střední, aby u nich během nastávajících čtyř let proběhla určitá příprava. Dále myslím, že se zavedení státních maturit velmi prodražilo. Já navštěvuji již šestý ročník na osmiletém gymnáziu a zkoušela jsem si státní maturitu z angličtiny, která byla zveřejněna na internetu. Musím říct, že ačkoli angličtina není můj oblíbený předmět, tuto maturitu jsem zvládla a některé části mi přišli opravdu jednoduché. Stejně tak jsem zkoušela maturitu z matematiky, a když vynechám příklady, které jsme ještě nedělali (přibližně méně než polovina) opět jsem zde uspěla bez sebemenších problémů. Proto mě ještě více zaráží, že tolik studentů u státní maturity „vyhořelo“. Ale jak říkám, odborné učiliště, střední odborné školy a gymnázia nemohou „poměřovat“ schopnosti svých žáků stejným měřítkem.

2.11.2011 v 11:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 274 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Pavel Fuchs

Škola - inspirace nebo instituce? Už v učebnicích pro mnohem nižší ročníky, než kam chodím já, je napsáno, že člověk by svůj den měl rozdělit na osm hodin práce, osm hodin odpočinku a osm hodin spánku. Nevím o nikom, komu by se dařilo tohoto na první pohled jednoduchého pravidla držet. Já pouze přímo ve škole trávím skoro každý den osm hodin a k tomu se musí ještě připočítat přípravy doma na zkoušení, přezkoušení, písemné práce, referáty, projekty, soutěže a olympiády. A také výroba herbářů, průběžné opakování slovíček z cizích jazyků, psaní čtenářských deníků a protokolů či zkoumání zajímavých jevů v městském parku. Což jsou všechno činnosti, které by měl žák také vykonávat nebo to alespoň předstírat.

1.11.2011 v 22:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 141 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Michaela Kokešová

ZASE TŘI ÚKOLY. „Tři úkoly! Zase tři úkoly!“ Mám sestru ve 2. třídě, která má poměrně přísnou učitelku. Klidně dá dětem v jednom dnu tři úkoly. Děti z toho musejí být unavené jako moje sestra. Tolik úkolů?

1.11.2011 v 22:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 131 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Jakub Rozmahel

Vývoj společnosti se stále zrychluje a myslím, že školství již delší dobu značně lapá po dechu. V době, kdy si technologie obuly sedmimílové boty, diky internetu jsme více než obklopováni informacemi a ze života čím dál více mizí společenská tabu a slušnost, se škola zasekla na mrtvém bodě. Přetrvává staré dobré biflování bez praktického uplatnění znalostí. Chybí tvůrčí projekty. Student postrádá motivovaci studovat a někdy bohužel s ním ruku v ruce i učitel chuť učit. Proč tomu tak je?

29.10.2011 v 10:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 201 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Hana Mráčková

Pomůže nám biflování? Pro většinu lidí biflování znamená negativní označení pro učení zpaměti. Dá se například matematika učit biflováním? Dá se našprtat? V matematice musíme především zapojit mozek. Pokud nepochopíme matematické vztahy a postupy, vyřešíme úlohy, které známe, ale žádné jiné. Jako já před pěti lety.

29.10.2011 v 10:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 139 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Daniel Štípal

Myslím, že by každý člověk měl mít ze všech předmětů alespoň základní vzdělání. Učební plán některých předmětů na středních školách už mi ale přijde přehnaný. Pochopitelně, že někteří z žáků se danému předmětu v budoucnu budou věnovat, pro ostatní je ale další studium zbytečné. A tím se dostávám k otázce: Měly by být některého předměty na středních školách volitelné? Samozřejmě, když student po ukončení povinné školní docházky přejde na jakkoli zaměřenou střední školu, učí se kromě základních předmětů především daný obor. Je ovšem nutné, aby kuchař uměl vypočítat potenciální energii tělesa, nebo aby elektrikář musel detailně znát stavbu těla hlavonožců? Ne, a proto se to na takto zaměřených školách neučí. Já, student všeobecného gymnázia, to ale umět musím. Je pravda, že jsem se sám rozhodl pro všeobecné studium, přesto si ale myslím, že některé předměty bych mohl podle vlastního uvážení vypustit. Když člověk přejde ze základní školy na gymnázium v 11 letech, pochopitelně ještě neví, jestli mu půjde fyzika či chemie, nebo v jakém oboru bude v dospělosti pracovat. Když už ale povinnou školní docházku ukončí a přejde na vyšší gymnázium, měl by si moci zvolit. Já osobně třeba vím, že mé budoucí povolání nikdy, a to za žádných okolností, nebude mít nic společného s fyzikou. K tomuto předmětu nemám vlohy. Je samozřejmě možné, že postupem času se může ukázat, že jsem se mýlil. Že se mi skutečně stavba těla hlavonožců v životě bude hodit. To ale o počítání potenciální energie tělesa říci nemohu. Čímž dostávám odpověď na svou otázku: Ano, některé z předmětů na všeobecných gymnáziích by měly být volitelné.

23.10.2011 v 10:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 151 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Barbora Tvardíková

Bojiště zvané škola. Žáci si často myslí, že škola je otrava, že je v ní nuda a že tam chodí jen proto, že musí, nebo kvůli kamarádům. A že učitelé, ti jsou pitomci, kteří jim nerozumí, jsou moc přísní a výklad od nich že vůbec nechápou.

23.10.2011 v 10:28 | Karma článku: 3.37 | Přečteno: 100 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Barbora Bredová

ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA...? „Učit se, učit se, učit se.“ Náš život se stále točí kolem učení. Každý den se učíme nové věci. Někdo se je učí ve škole, někdo v práci, ale všichni se nové věci učíme z úplně obyčejných situací. Učíme se ze svých chyb. Třeba chyby při praní prádla. Když zapomeneme červenou ponožku mezi bílým prádlem a ono se obarví, budeme si na příště pamatovat, že si máme dát větší pozor.

23.10.2011 v 10:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 126 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Alžběta Němcová

Na naší škole se nebiflujeme. Ve škole si zapsat hromadu informací, které nadiktuje vyučující, odpoledne si procházet poznámky, doplňovat chybějící údaje z učebnic nebo z internetu, a druhý den napsat test, na který je potřeba se našprtat celé definice a přesné názvy, aby známka byla vyhovující. Naštěstí toto neplatí na všech školách.

23.10.2011 v 9:48 | Karma článku: 4.20 | Přečteno: 137 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Pavel Koudela

Jak na to? Chování radikálů ve Varnsdorfu je podmíněno nedávným incidentem, při kterém skupina Romů napadla muže světlé pleti, a způsobila jim vážnou újmu na zdraví. To je důvodem obav místních obyvatel o jejich bezpečnost. To, co aktivisté ve Varnsdorfu dosud dělají, je jen reakcí na jejich problémy, ale není dlouhodobým řešením konfliktů mezi oběma komunitami, které se naopak nadále přiostřují.

8.10.2011 v 23:22 | Karma článku: 3.31 | Přečteno: 149 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - David Hor

Tolerantní společnost. Pokud se mám zamyslet nad otázkou, jestli je naše společnost tolerantní k minoritní romské populaci, musím za sebe a za svoji rodinu říci, že jsme tolerantní velice. Zkusím to uvést na příběhu mého bratrance.

8.10.2011 v 14:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 96 | Diskuse

Studenti čtou a píší noviny: Středočeský kraj

Gymnázium Český Brod - Barbora Tvardíková

TOLERANCE?! Tolerance je pojem, který jistě zná každý člověk. Ale uvědomuje si skutečně každý, jak moc se ho může právě toto téma týkat a čím vlastně tolerance je? Tolerance je součástí bytí každého z nás, ať už se týká školy, zaměstnání či běžného života. V tomto článku ale nahlédneme na tento pojem z jiného hlediska, než je zcela běžné. Položíme si jednu z nejtěžších otázek: „Je tolerance správná?“

8.10.2011 v 14:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 135 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.